Witaminy dla dzieci

Witaminy i ich znaczenie

Witaminy i ich znaczenie

Witaminami nazywamy szereg różnych związków, które są składnikami niezbędnymi dla normalnego przebiegu wielu procesów zachodzących w tkankach organizmu ludzkiego, ale nasz organizm nie potrafi ich wytwarzać i muszą one być dostarczane z poży­wieniem lub w razie potrzeby w postaci preparatów farmaceutycznych. Witaminy nie są ani źródłem energii, ani materiałem budulcowym, ale są absolut­nie niezbędne do życia.

Z punktu widzenia chemicznego witaminy dzielą się na: rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) oraz - roz­puszczalne w wodzie (C, B1, B2, B3, B5, B6, B7, Kwas Foliowy, B12, P). Wiedza o witaminach i ich roli dla organizmu opiera się na badaniach klinicznych, które to badania są podstawą do tworzenia zaleceń obo­wiązujących w danym kraju dla jego populacji.

Obraz kliniczny:

Niedobór witamin może być spowodowany zbyt małą ich ilością w pożywieniu, zaburzeniami we wchłanianiu danej witaminy w przewodzie pokarmo­wym, zwiększeniem zapotrzebowania na witaminy w niektórych chorobach. Brak lub niedobór którejś z witamin powoduje odpowiednie objawy kliniczne.

Całkowity lub znaczny brak witaminy nazywamy awitaminozą, a tylko częściowy jej niedobór hipowitaminozą. Obecnie rzadko spotykamy się z całkowitymi awita­minozami, natomiast hipowitaminozy o różnym nasi­leniu lub stany zamaskowanego niedoboru witamin mogą zdarzać się stosunkowo często. 

 

Ibuvit D

Suplement diety 
Witamina D dla niemowląt
 
w kapsułkach twist-off
 

Czytaj więcej
Zbilansowana dieta Cień

Dziecku od urodzenia należy zapewnić prawidłowo zbilansowaną dietę, która zagwarantuje właściwy udział białek, tłuszczy, węglowodanów, minerałów i witamin.

Czytaj więcej
Wapń Cień

Wapń jest podstawowym składnikiem budulcowym szkieletu człowieka. 99% wapnia w naszym organi­zmie znajduje się właśnie w kościach.

Czytaj więcej
Witamina A Cień

Witamina A występuje w wątrobie ryb i zwierząt do­mowych, w mleku, maśle, jajach.

Czytaj więcej